Mi az a kendermag?
A kendermag a mogyorófélék családjába tartozik, így az íze is enyhén mogyorós-diós. Kevesen tudják, de a kendermag tulajdonképpen a Cannabis Sativa magja. Ahogy azt a neve is sugallja, ugyanabból a növényből származik, amiből a marihuánát is előállítják. Azonban a kendermag nem tartalmaz THC-t, azaz bódultságot előidéző, pszichoaktív anyagot, így teljes mértékben legális.
Ahogy írtuk, a kendermag nagyon tápláló, gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és egészséges zsírokban (omega-3 és omega-6).
Ásványi anyag-, és vitamin tartalom
A kendermag csaknem egynegyede fehérjéből áll, így az egyik legfőbb növényi fehérjeforrásnak számít.
Ezenkívül nagy mértékben tartalmaz magnéziumot, foszfort, káliumot, kalciumot és vasat.
A kis növénynek vitaminok tekintetében sem lehet oka panaszra, hiszen magas A-, B1-, B2-, C-, és E-vitamint-tartalommal rendelkezik - mindemellett remek rostforrás. Fogyasztható hántolt és hántolatlan változatban is, de érdemes tudni, hogy a hántolt kendermag jóval több rostot tartalmaz.
Jótékony hatásai, avagy miért fogyassz kendermagot
Nézzünk meg 6 pontot, amiben a kendermag neked is segíthet.
#1 A kendermagok táplálóak
A kendermag, ahogy írtuk is feljebb, nagyjából 25%-a kiváló minőségű fehérjéből származik. Érdekességképp a szintén superfood chiának 16%-a, a lenmagnak pedig 18%-a természetes protein.
Magas rosttartalmuk miatt eltelítenek, és kiegyensúlyozzák a vércukorszintet - így elkerülhető a farkaséhség.
#2 Csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát
A mag nagy mennyiségben tartalmazza az arginin nevezetű aminosavat, ami nitrogén-monoxidot termel a szervezetben. Ennek hatására az erek kitágulnak és ellazulnak, ezáltal csökken a vérnyomás és a szívbetegségek kockázata.
A kendermagban gamma-linolénsav is található, ami csökkenti a gyulladást.
#3 A kendermag és a kenderolaj szépítheti a bőrt
Bizonyos tanulmányok szerint az immunrendszer állapotát nagy mértékben befolyásolja az, hogy az omega-6 és omega-3 zsírsavak milyen egyensúlyban állnak egymással. Ennek ideális aránya nagyjából 3:1-hez, amihez az összes vizsgált olaj (beleértve a lenmag-, és tökmagolajat is) a kenderolaj áll a legközelebb.
Ennek hatására enyhítheti az ekcémát és a száraz bőr okozta viszketést.
#4 Rengeteg növényi fehérjét tartalmaz
A kendermag teljes értékű fehérje, mivel minden aminosavat tartalmaz. Ezt azt jelenti, hogy nincs szükséged fehérje komplettálásra, vagyis kiegészítésre.
Sokan ugyanis épp ezért nem választanak növényi fehérjéket- ez azonban elkerülhető, ha kendermagot használsz. A teljes értékű növényi fehérjeforrások nagyon ritkák, mivel gyakran hiányzik belőlük a lizin.
Mindezek mellett a kendermag jelentős menyiségben tartalmaz metionint és cisztein aminosavat, valamint magas arginin és glutaminsav-tartalommal bír.
#5 Csökkenthetik a PMS és a menopauza tüneteit
Rengeteg nő szenved az ún. PMS, vagyis a premenstruációs szindróma tüneteitől, amik kapcsolatba hozhatók a prolaktin hormonokkal. Mivel a kendermagok magas GLA (Gamma-linolénsav)-tartalommal rendelkeznek, így hatékonyan csökkenthetik a PMS jellemző tüneteit, mint a fájdalom, ingerlékenység és érzékenység.
#6 Emésztést, és fogyás segítő hatása van
A rost egészségre gyakorolt pozitív hatásairól bővebben írtunk már az egyik cikkünkben. A lényeg, hogy a magas rosttartalmú ételek fogyasztása mellett figyelned kell a megfelelő folyadékbevitelre is, ugyanis a rost gyakorlatilag ballasztként működik.
Ez azt jelenti, hogy a víz hatására megduzzad, így eltelíti a szervezetet - ugyanakkor kitűnően "ki is pucolja" a bélrendszert - és növeli a bélben lévő "jó baktériumok" számát.
Ez a jóllakottság-érzés és magas fehérjetartalom pedig jó hatással van a fogyásra, hiszen kevesebbet eszel, ugyanakkor több energiád lesz.
Hogyan fogyaszd?
A kendermagot lisztként, porítva fehérjeként vagy olaj formájában is fogyaszthatod.
Kendermagolaj
Olajként leginkább akkor előnyös, ha valamilyen bőrproblémát szeretnél megoldani - ugyanis az olaj magas omega-6 és omega-3 tartalmának köszönhetően csökkenti a gyulladást - így nem csak az ekcéma, de rosacea és akné esetén is ajánlott.
Azonban érdemes vele vigyázni, hiszen egy nagyon zsíros termékről van szó. Ha érzékeny a bőröd, akkor napi 1, ha nem különösebben, akkor napi 2 evőkanállal is bevehetsz. Keverheted smoothiehoz, a reggeli kásádba, mártásokba, illetve levesekbe is.
Külsőleg is használhatod, arcmaszkként, vagy hajra - ugyanis az arcról célzottan eltünteti az gyulladásokat, aknékat,a hajat pedig erősíti.
Amennyiben fogyni szeretnél, vagy sportolsz és nem szeretnél állati eredetű fehérjét használni, akkor jó megoldás a kendermag fehérje, vagy a hántolt kendermag választása.
A magot vagy proteint teheted a reggeli müzlidbe, zabkásádba, joghurtodba vagy akár a shakedbe is.
Tipp: a magot érdemes megpörkölni a fogyasztás előtt, hiszen nem veszít a tápanyagtartalmából - és cserébe különlegesen finom íze lesz.
Összegzés
A kendermag és a belőle készült olaj tehát igazi szuperélelmiszer, amit nem csak diéta alkalmával érdemes fogyasztani, hanem egész évben. Hiszen a kiegyensúlyozott étrendhez hozzátartozik a megfelelő rostfogyasztás és fehérjebevitel is - a magocska pedig mindkét téren verhetetlen.
Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/6-health-benefits-of-hemp-seeds#TOC_TITLE_HDR_4