Sajnos a legtöbbünknek nagyon is ismerős a mellkas közepén jelentkező fájdalmas, égő érzés (amit egyébként pont ezért hívnak gyomorégésnek - a magyar nyelv szépségei, ugye).
Itthon nagyjából minden második ember rendszeresen küzd a gyomorégéssel, sőt a lakosság 20-40%-ának egyéb refluxos tünetei is vannak.
A legtöbben az instant megoldást keresik, vagyis gyomorsavlekötőket szednek ezekre a problémákra, pedig a hosszú távú gyógyuláshoz életmódbeli változtatásra van szükség.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány egyszerű, és jól kivitelezhető tippet, amivel sokat tehetsz a reflux-mentes életért.
1. Aludj a bal oldaladon
Egy kutatás szerint, ha a bal oldaladon fekszel, akkor akár 71%-kal is csökkentheted a gyomorsav-szintedet.
Habár ennek oka nem teljesen világos, a kutatók a nyelőcső anatómiájával hozták összefüggésbe. A nyelőcső ugyanis a gyomor jobb oldalán lép be, így a bal oldalon alvás távol tartja a savat a nyelőcső alsó záróizmától.
A záróizom normál esetben azért felelős, hogy a sav és az emésztetlen táplálék ne jusson vissza a torokba, de az alvási pozíció megzavarhatja ezt a működést.
2. Emeld meg a párnádat
Egyeseknél éjszakánként savas reflux jelentkezik, ami befolyásolhatja az alvás minőségét, és megnehezítheti az elalvást.
Egy kutatás szerint, ha némileg megemeled a fejed alatt a párnát, akkor csökkennek a savas reflux, és a gyomorégés tünetei.
3. Vacsorázz korábban
Amennyiben savas refluxszal küzdesz, egyél lefekvés előtt néhány 3-4 órával.
Érdemes egyébként vacsorára valamilyen könnyedebb ételt fogyasztani, és kerülni a zsírosabb, csípősebb, nehezen emészthető menüket.
4. Egyél többször kevesebbet
A nyelőcső alsó záróizma egyfajta szelepként működik a gyomor és a nyelőcső között. A savas refluxban szenvedőknél ez az izom azonban legyengült, ami miatt a sav felfelé áramlik a nyelőcsőbe.
Ezért is van az, hogy a legtöbb refluxos tünet étkezés után jelentkezik. Épp emiatt a gyakoribb, kisebb étkezések segíthetnek csökkenteni ezeket a tüneteket.
5. Figyelj oda a testsúlyodra
A hasi zsír miatt a gyomorban akkora lehet a nyomás, hogy a gyomor egy része a rekeszizom másik oldalára, a nyelőcső mellett a mellüregbe türemkedik.
Ez az úgynevezett rekeszsérv, ami nagyon gyakori a refluxszal küzdőknél. Nagyon ritkán kell műteni, a legtöbb esetben elég, ha a párnádat megemeled alvás közben. Ugyanakkor el kell kezdened diétázni is.
6. Egyél kevesebb szénhidrátot
A kutatások azt mutatják, hogy a magas szénhidráttartalmú étrend súlyosbíthatja a savas reflux tüneteit.
Az emésztetlen szénhidrátok ugyanis elősegítik az olyan baktériumok elszaporodását, ami miatt a hasüregben megnövekszik a nyomás, hiszen gázokat, puffadást okozhatnak. Ettől pedig savas reflux alakulhat ki.
7. Igyál kevesebb alkoholt
Az alkoholfogyasztás fokozhatja a savas refluxot és a gyomorégést, mivel az alkohol megnöveli a gyomorsavat, ugyanakkor ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát, és rontja a nyelőcső savtisztító képességét.
8. Mérsékeld a kávéfogyasztást
A kávé fogyasztása átmenetileg szintén ellazíthatja a nyelőcső alsó záróizmát is, ami növeli a savas reflux esélyét.
9. Kerüld a szénsavas üdítők és a szóda fogyasztását
Nem túl meglepő módon a szénsavas üdítők és a szóda rendszeres fogyasztása is növeli a reflux esélyét. A szén-dioxid ugyanis puffadást és gyomorsav- túltengést okoz. (Ezért is büfögsz annyit a buborékos, szén-dioxiddal dúsított italoktól.)
10. Kerüld a citrusos italokat
Az olyan magas savtartalmú italok, mint például a narancs- és a grapefruitlé szintén gyomorégést okoznak. Ezek a gyümölcsök ugyanis olyan vegyületeket tartalmaznak, mint az aszkorbinsav, ami nagy mennyiségben fogyasztva izgatja a gyomor nyálkahártyáját.
Habár hozzá kell tenni, hogy a citruslevek valószínűleg nem okoznak közvetlenül savas refluxot, átmenetileg súlyosbíthatják a gyomorégést.
11. Tévhit: a menta
Sokan ajánlják gyomorégésre a borsmentát, ez azonban egy tévhit, hiszen épp ellenkezőleg: a menta súlyosbítja a tüneteket.
Habár nagyon egészséges, és hatékonyan csökkenti például az IBS tüneteit, a menta nem csupán a gyomor és bélrendszer izmait lazítja el, hanem a nyelőcső alsó részét is, ami miatt a gyomorsav visszaáramlik.
12. Ne fogyassz magas zsírtartalmú ételeket
Az olyan ételek, mint például:
- az olajban sült ételek (rántott hús, sült krumpli),
- a chips,
- a pizza,
- a szalonna,
- a szalámi,
- a kolbász,
- valamint a feldolgozott élelmiszerek
hozzájárulhatnak a gyomorégéshez, mivel a fogyasztásuk közben epesók szabadulnak az emésztőrendszerbe, amik irritálhatják a nyelőcsövet.
Úgy tűnik továbbá, hogy serkentik a véráramban a kolecisztokinin (CCK) nevezetű hormon felszabadulását, amely ellazíthatja a nyelőcső alsó záróizomzatát.
13. Szokj le a dohányzásról
A nyál segít semlegesíteni a gyomorból a nyelőcsőbe feljutó savat, a dohányzás azonban csökkenti a nyál mennyiségét. Ráadásul csökkenti a nyelőcső alsó záróizomzatában lévő nyomást is, ami köhögést és savas refluxot okozhat.
Tetszett a tartalom? Kövesd a Fittprotein rendszeresen frissülő blogját!