Mi is az a szabalpálma?
A fűrészpálma (latinul Serenoa repens, angolul pedig Saw Palmettoként is találkozhatsz vele) tulajdonképp egy törpe pálmafa, amely Észak -Amerika délkeleti régióiban őshonos.
Leginkább a homokost talajt kedveli, nevét pedig a szárak éles, fűrészszerű fogairól kapta. A szabalpálma termése bogyós, sötét színű, belül pedig nagy magot tartalmaznak. Magát a fűrészpálma gyümölcsét egyébként az indiánok régóta használják vizelethajtó, nyugtató, köhögéscsökkentő tulajdonságai miatt, de afrodiziákumként sem utolsó.
Manapság a bogyókat egészben vagy szárítva fogyasztják, és teát főznek belőle, de még ennél is elterjedtebb a szárított-őrölt vagy kivonatból készült fűrészpálma kapszula.
Most, hogy tisztáztuk, mi is az a szabalpálma, nézzük meg az egészségügyi hatásait.
#1 Hatékony lehet a kopaszság ellen
A hajhullás elég gyakori, főleg a magyar lakosság körében. Magát a kopaszodást számos tényező okozhatja, beleértve (azt a fránya) genetikát, a hormonális változásokat és a gyógyszereket (mint például a stimulánsok és vérhígítók).
A fűrészpálma segíthet blokkolni az 5-alfa-reduktáz aktivitását. Ez egy olyan enzim, amely a tesztoszteront egy, a hajhulláshoz kapcsolódó hormonná, úgynevezett dihidrotesztoszteronná (vagyis DHT-vé) alakítja.
A kutatók úgy gondolják, hogy az androgén hormonok (amilyen a DHT is) magasabb szintje lerövidíti a haj növekedési ciklusát, valamint rövidebb és vékonyabb hajszálak nőnek a vastag, hosszú és erős tincsek helyett.
Egy tanulmány szerint a fűrészpálma aktivizálta a hajnövekedést a 23–64 év közötti kopaszodó férfiak férfiak 60% -ánál.
#2 Jó hatással lehet a húgyutak működésére
Az olyan húgyúti tünetek mint az inkontinencia és a vizelési nehézségek gyakoriak az idősebb, 50+-os férfiak körében.
A szabalpálma rajtuk is remekül segít, ugyanis javíthatja a jóindulatú prosztata-hiperpláziával (BPH-val) kapcsolatos húgyúti tüneteket. Ez, vagyis a BPH, az az állapot, ami a prosztata megnagyobbodását okozza, így pedig csökkenti a vizeletáramlást.
Egy 12 héten át tartó, 92 férfi részvételével zajló kutatás kimutatta, hogy napi két kapszula fűrészpálmát tartalmazó kapszula, javította a BPH-val kapcsolatos húgyúti tüneteket.
Egy másik, 85 fős, 45 év feletti férfit vizsgáló tanulmány pedig megállapította, hogy a napi kétszer 160 mg fűrészpálma-kivonat szedése 6 hónap után csökkentette az alsó húgyúti tüneteket, valamint növelte a vizeletáramlást és javította az általános életminőséget.
Már napi 200 mg fűrészpálma csökkentheti a hajhullást, főképp béta-szitoszterinnel együtt szedve.
Egy 62 résztvevővel történő kutatás pedig azt mutatta ki, hogy a fűrészpálma helyileg történő alkalmazása 3 hónapig 35% -kal növelte a haj sűrűségét
#3 Segíthet a prosztata gondok esetén
A fűrészpálma rendszeres szedése támogathatja a prosztata egészségét, valamint segíthet megelőzni a BPH-t és a prosztatarákot. Egy kémcsővel végzett vizsgálat szerint a fűrészpálma bogyó-kivonat képes volt csökkenteni a prosztata rákos sejtjeinek növekedését.
Ezt úgy éri el, hogy gátolta a prosztata daganatos sejtjeinek terjedését és növekedését azáltal, hogy deaktiválta a rák kialakulásához kapcsolódó specifikus receptorokat.
Az embereken és állatokon végzett kísérletek azt mutatják, hogy hatásos lehet a BPH -val kapcsolatos húgyúti tünetek és gyulladások csökkentésében is .
#4 Segíthet a tesztoszteronszint növelésében
A fűrészpálmát gyakran használják azok a sportolók, akik szeretnék természetes módon növelni a tesztoszteronszintet. A hormon szintje ugyanis hatással lehet többek között az izmok növekedésére, de a libidóra, a szőrnövekedésre, valamint a spermiumok mennyiségére és minőségére is.
Mivel a tesztoszteron szintje az évek előrehaladtával csökken (erről a linkre kattintva olvashatsz bővebben), így bizonyos kor után mindenképp szükséges a pótlása valamilyen úton-módon.
De nemcsak a libidó miatt kell odafigyelni a megfelelő tesztoszteron szintre, hiszen az alacsony mennyiség például szívbetegségekhez is vezethet.
Már feljebb is említettük, hogy a fűrészpálma csökkenti az 5α-R aktivitását - ugye ez az enzim felelős a tesztoszteron dihidrotesztoszteronná (DHT-vé) alakításáért.
Egy, 40 férfit vizsgáló tanulmány azt mutatta ki, hogy a fűrészpálmával végzett kezelés 6 hónap után 32% -kal csökkentette a DHT szintjét, ami arra utal, hogy a fűrészpálma megfelelő mederben tartja a tesztoszteronszintet, és nem hagyja csökkenni.
#5 A szabalpálma csökkentheti a szervezetben lévő gyulladást
A fűrészpálma olyan “jónevű” antioxidánst tartalmaz, mint például az epikatekin amely megakadályozzák a sejtek oxidatív károsodását, csökkentik a gyulladást és védenek a krónikus betegségek ellen.
Lehetséges mellékhatások - kinek nem ajánlott a fűrészpálma?
A fűrészpálma az esetek nagy százalékban biztonsággal alkalmazható, viszont olykor előfordulhatnak mellékhatások is mint például:
- fejfájás,
- szédülés,
- hányinger,
- székrekedés.
Ha ilyet tapasztalsz, függeszd fel a szabalpálma szedését. Ezenkívül nem javasolt szoptató, terhes anyukáknak, mivel hatással lehet a hormonszintre.
Ugyanezen okból azoknak is érdemes kerülni a szedését, akik hormonpótló terápiát folytatnak vagy hormonális fogamzásgátlót szednek.
A fűrészpálma ezenkívül hatással lehet a vérhígító gyógyszerekre (például a Warfarinra), így a szedése előtt mindenképp kérd ki a háziorvosod tanácsát.
Mennyi a fűrészpálma napi ajánlott mennyisége?
Már napi 2x160 mg (vagy 1x320 mg) szabalpálma elég lehet ahhoz, hogy pozitív hatással legyen a prosztatádra valamint a megelőzze a kopaszodással járó hajhullást. 30 éves kor felett pedig, amikor már a tesztoszteronszint is természetes módon csökkenni kezd, szintén érdemes beiktatni a Saw Palmetto rendszeres szedését.
Felhasznált források:
https://www.healthline.com/nutrition/saw-palmetto-benefits#Potential-side-effects
https://www.healthline.com/nutrition/saw-palmetto#prostate-health