Az utóbbi években szinte cunamiként söpört végig az alga, mint táplálékkiegészítő. És habár a trendek jönnek-mennek, az alga (azon belül is főként a spirulina), velünk maradtak. Mindez pedig annak köszönhető, hogy nagyon kedvező élettani hatásai vannak - amiket egy picit lejjebb részletesen ki is fejtünk.
Az alga olyan növény, ami képes a fotoszintézisre. Habár elsőre nem túl bizalomgerjesztőek, mégis az ázsiai konyha alapját képezik már évezredek óta. Többek között a magas alga fogyasztásnak is tulajdonítják azt, hogy a távol-keleti népek sokkal tovább élnek, mint az európaiak, vagy épp az észak- és dél-amerikai lakosok.
Rendkívül magas vitamin- és ásványianyag tartalommal rendelkezik - azonban ez a tápértéktartalom fajtánként és a termesztés módja miatt nagyon eltérő lehet.
Habár a spirulina a legismertebb, nem csupán ez az alga fajta létezik. A spirulinán kívül a chlorella szintén népszerű, míg a vörös alga már kevésbé.
Az élettani hatásokat befolyásolja az is, hogy melyik algát választjuk.
Ezenkívül káliumot, vasat, cinket és rezet is tartalmaz.
Első fogyasztáskor enyhe émelygés előfordulhat, azonban ez később, rendszeres szedés mellett, elmúlik. Ezenkívül nincs semmilyen ismert mellékhatása.
Az algát tabletta, por és kapszula formájában is lehet fogyasztani.