A kollagén többek között csökkentheti az arcon lévő ráncokat, megelőzhetőek és kezelhetőek vele az ízületi fájdalmak, sőt bizonyos kutatások szerint erősíti a hajat és a körmöket is.
De milyen típusai, milyen más előnyei vannak és hogyan érdemes fogyasztani? Ezeket mutatjuk most be a cikkben.
Mi is az a kollagén?
A kollagén egy olyan fehérje, amely nagy mennyiségben megtalálható az emberi szervezetben, a kutatások szerint a teljes fehérjetömeg mintegy 33%-át teszi ki.
Érdemes tudni, hogy tudósok a szövetekben a kollagén mintegy 28 különböző típusát azonosították, mégis az I-es, a II-es és III-as és a IV-es típusú kollagént szokás megemlíteni, hiszen ezek a legfontosabbak.
Tipp: ha szeretnél még többet megtudni a kollagénről, olvasd el részletes cikkünket a linkre kattintva.
A kollagének típusai és a különböző típusok előnyei
Nézzük is meg a 4 legfontosabb kollagén típust és hogy milyen előnyökkel rendelkeznek.
I-es típusú kollagén: Ez a leggyakoribb kollagén típus az emberi szervezetben, különösen fontos az inak, a csontok, a bőr és a fogak szilárdságának megőrzésében. Az I-es típusú kollagén ezenkívül javítja a bőr rugalmasságát és feszességét.
Az I-es típusú kollagént leggyakrabban szarvasmarha, sertés és baromfi csontokból nyerik ki.
II-es típusú kollagén: Ez a típusú kollagén különösen fontos az ízületek egészségének fenntartásában, mivel a porcokban található. A II-es típus segít a porcok "kenésében", valamint csökkenti az ízületi fájdalmakat és az izommerevséget. Ezt a típust egyébként a csirkék porcaiból hidrolizálják.
III-as típusú kollagén: Ez a kollagén szintén fontos szerepet játszik a bőr és a kötőszövetek rugalmasságának megőrzésében, de ezen kívül megtalálható például a májban és az érfalakban is. Épp ezért a III-as típusú kollagén főként a borjú bőréből és a sertés belsőségeiből, például a májból, a veséből és a tüdőből származik.
IV-es típusú kollagén: Ez a kollagén típus megtalálható az úgynevezett bazális membránban, amely fontos szerepet játszik a sejtek és a szervek közötti kommunikációban. Ez a fajta kollagén az állatok kötőszövetéből származik.
Hány éves kortól csökken a kollagén termelés?
Habár a testünk képes maga előállítani, azonban a kollagéntermelés az életkor előrehaladtával csökken. Már nagyjából a 20-as évek végétől megfigyelhető a hanyatlás, ám a drasztikusabb csökkenés a 30. életév után következik be.
Ez többek között hozzájárulhat:
- a bőr öregedéséhez,
- a csontok gyengüléséhez
- és különböző ízületi problémák kialakulásához.
Azonban az olyan ételek, mint például az állati eredetű fehérjék, valamint az étrend-kiegészítők, mint például a kollagén-peptidek fogyasztása segíthet fenntartani a kollagén szintjét a testben.
Persze adja magát a kérdés, hogy milyen formában érdemes fogyasztani?
A kollagén fogyasztásának módjai
Érdemes tudni, hogy a kollagént lehet porított és folyékony formában is szedni, illetve étkezéssel bevinni.
Ez utóbbira remek megoldás a csontleves, hiszen a csontokból természetes módon kinyerhető (kifőzhető) a kollagén, ami aztán beépül a szervezetbe.
Azonban van egy kis bökkenő: egyáltalán nem életszerű az, hogy valaki 3 naponta 12 órán keresztül csontokat főzzön ki, és csontlevest egyen.
Épp ezért szuper alternatíva az étrend-kiegészítős forma, hiszen ezek hidrolizált, azaz kisebb blokkokra lebontott formában tartalmazzák kollagénfehérjéket.
A kollagén fogyasztása folyékony formában
Ezeket a kisebb blokkokat, vagyis a peptideket a szervezet könnyebben és hatékonyabban tudja feldolgozni.
A folyékony kollagén-kiegészítő alapja lehet tisztított víz, vagy gyümölcslé is. Érdemes tudni, hogy folyékony formában fogyasztva a kollagén gyorsan felszívódik, és a benne lévő kollagén könnyebben beépül a szövetekbe, így a hatása gyorsabb lehet, mint a porított formának.
A folyékony kollagén fogyasztásának előnyei
Nézzük meg összesítve tehát, hogy milyen előnyei vannak a kollagén fogyasztásának:
- lassíthatja a bőr öregedését,
- javíthatja a bőr nedvességtartalmát,
- csökkentheti a bőr pigmentációját,
- javíthatja a bőr rugalmasságát és feszességét,
- fiatalíthatja a bőrsejteket,
- gyorsíthatja a sebgyógyulást,
- csökkentheti a narancsbőrt ,
- javíthatja az ízületek és a csontok egészségét,
- erősítheti a körmöket.
Tudnod kell, hogy a C-vitaminnak rendkívül fontos szerepe van a kollagén szintetizálódásában, ugyanis az aszkorbinsav már a kollagén előanyagaként ismert prokollagén termelődésében is részt vesz.
Ezenkívül két nagyon fontos enzimet, a lizil-hidroxilázt, valamint a prolil-hidroxilázt is aktiválja, emiatt is fontos, hogy a kollagén mellett gondoskodnod kell a megfelelő mennyiségű C-vitamin beviteléről, különben nem sok értelme van az ital fogyasztásának.
Tipp: Nézd meg az ízesített, C-vitaminos folyékony kollagénjeinket!
A hidrolizált kollagénnel kapcsolatban többféle kutatást is végeztek. Az egyikben a résztvevők 90 napon keresztül naponta fogyasztották hidrolizált hal kollagént tartalmazó folyékony kollagént.
3 hónap elteltével a résztvevők jelentős javulást tapasztaltak a bőrükön, sokkal hidratáltabb és rugalmasabb volt mint előtte. Ezenkívül az alanyok 43%-kal kisebb ízületi fájdalmat éreztek, és 39%-kal javult a merevség miatti mozgáskorlátozottságuk is.
Egy másik 2017-es kis létszámú tanulmányban 25 nő (tehát nem reprezentatív a kísérlet), 24 héten keresztül naponta egyszer 2,5 gramm (g) speciális bioaktív kollagén peptidet fogyasztottak.
A kísérlet végi eredmények a következőket mutatták:
- 12%-kal gyorsabban nőttek a körmök
- 42%-kal csökkent a köröm töredezettsége
Amennyiben tehát még csak a 20-as évek végét taposod és/vagy intenzíven sportolsz, netán töredezett a hajad és a körmeid, akkor mindenképp jó, ha rendszeresen fogyasztasz kollagént.