Bizony vannak olyan reggelek, amikor az ember 30 évesen is úgy kel fel, mint a saját öregapja. Recseg-ropog a térd, kattog a csukló, a fejedet pedig addig meg sem bírod mozdítani, amíg jóízűen ki nem roppantod egyszer-kétszer.
Az ilyen példák is jól mutatják, hogy az ízületvédelmet nem lehet elég korán elkezdeni. A cikkben most a legjobb ízületvédőket mutatjuk be.
#1 Kollagén: a olajozógép
Talán a kollagén az egyik legismertebb ízületvédő, hiszen nemcsak egy csomó kozmetikai termékben található meg, de belsőleg is gyakran alkalmazzák.
A kollagénről írtunk már bővebben, így most csak a legfontosabb, ízületvédelemmel kapcsolatos tulajdonságait szedjük össze. (Amúgy szuper gyulladásgátló, öregedésgátló és bélregeneráló hatással is bír.)
A kollagén egy olyan fehérje, ami a test számos részében megtalálható, például a kötőszövetekben, a bőrben, a csontokban, sőt a csontok közötti porcokban is. Mivel a kollagén aminosavakból áll (amiket a fehérje építőköveiként is szokás becézni) ezért a kutatások szerint segíthet újjáépíteni az osteoarthritisben (OA) és a rheumatoid arthritisben (RA) szenvedők porcait is.
Habár érdemes megjegyezni, hogy sokkal több kutatás szükséges, mindenesetre biztatóak az eredmények.
A kollagén porckopás-megelőző tulajdonságát viszont már számos kutatás bizonyította, hiszen kenőanyagot biztosít a porcok között.
Mennyi kollagén kell naponta?
15-30 gramm naponta.
#2 Glükozamin-szulfát: ami keni-vágja a dolgokat
Ezt a porcok közötti "kenőanyagot" biztosítja a glükozamin-szulfát is. Hasonlóan a kollagénhez, a glükozamin is öregedésgátló tulajdonságokkal rendelkezik, és jó kiegészítője lehet az osteoarthritis tüneteinek kezelésére.
Csak glükozamin segítségével tud a szervezet előállítani olyan fehérjéket, és lipideket, amelyek segítenek a porcképzésben.
A kondroitin-szulfáttal kiegészítve erősíti a rostokat, és az ízületeket is.
Mennyi a glükozamin-szulfát napi adagja?
Nincs pontos mennyiség, de nagyjából 1000-1500 mg az optimális adag naponta.
#3 Az omega-3 ízületekre gyakorolt hatása
Az omega-3 zsírsavak jelentős gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, ezért is használják őket a reumás ízületi gyulladás, illetve az osteoarthritis gyulladásának enyhítésére. Egy kanadai kutatás szerint az omega-3 zsírsavak - amellett, hogy csökkentik a fájdalmat - megszüntetik a reggeli, ízületi merevséget is.
Ráadásul az omega-3, glükozaminnal kombinálva sokkal jobban javítja a már meglévő ízületi betegség tüneteit, mint a sima glükozamin.
Mennyi a napi omega-3 szükséglet?
Napi 3000 mg EPA és DHA bevitele ajánlott.
#4 MSM, “kénségtelenül” a legjobb ízületvédő
Az MSM, vagy barátságtalanabb nevén a metilszulfonil-metán egy olyan kéntartalmú táplálék-kiegészítő, amit a szervezet közvetlenül felhasznál a kötőszövetek normál állapotának fenntartására, és a sérült kötőszövetek regenerációjára.
Az MSM ezenkívül gyulladáscsökkentő, antiallergén, antioxidáns, illetve érelmeszesedés-gátló hatással is rendelkezik. A klinikai vizsgálatok szerint napi 3-6 gramm MSM már javította az ízületi és reumatikus jellegű fájdalmakat.
Az MSM-por napi adagja:
Nagyjából 2x fél evőkanál (~10 gramm) naponta
#5 C-vitamin, az ezermester
A C-vitamin szinte megkerülhetetlen tápkieg, bármilyen betegségről, sérülésről is legyen szó. Az egyik legkiválóbb antioxidáns és immunerősítő, ezenkívül gyulladáscsökkentő hatása is jelentős.
Ráadásul a C-vitamin hozzájárul a természetes kollagénképződéshez, és megvédi a sejteket az oxidatív stresszel szemben.
Még jobb, ha a C-vitaminban hozzáadott csipkebogyó-kivonat is található, ugyanis ez olyan polifenolokat és antocianinokat tartalmaz, amelyek enyhítik, és megelőzik az ízületi gyulladást.
A csipkebogyó csökkentheti az olyan specifikus enzimek termelődését, amelyek a porcok lebontásáért, és a sejtkárosodásért felelősek.
Mennyi C-vitamint kell szedni naponta?
Az RDA (ajánlott napi mennyiség) csak 60 mg, de ennél jóval többre, napi 1000-2000 mg-ra is szüksége lehet a szervezetnek, főleg ha gyulladással küzd.
+1 Tömjénfa-kivonat: az igazi matuzsálem
A tömjénfa - és hatóanyaga a boswelliasav - már évezredek óta ismert gyulladáscsökkentő. Sőt, a hatása vetekszik egy nem-szteroid gyulladácsökkentőével is, viszont nem irritálja a gyomrot.
A fájdalomcsillapításban szintén jelentősebb, olyan hatásokat képes elérni, akár az aszpirin.
Érdemes még megemlíteni, hogy az ásványi anyagok és nyomelemek közül a magnézium, a kalcium illetve a mangán azok, amelyek hatékonyan védik az ízületeket.
Magnézium-hiányos állapotban például csökken a kalcium felszívódása is, pedig ez utóbbi csökkenti a reuma okozta ízületi gyulladásokat, sérüléseket.
A mangán pedig olyan nyomelem, ami segíti a porcszövetek felépítéséhez szükséges enzimek működését.
Az ízületvédő ásványianyag-, és vitamin komplex fejlesztése során különös gondot fordítottunk arra, hogy minden szükséges ízületvédőt egyetlen kapszulába koncentráljunk.
Épp ezért az étrend-kiegészítőben megtalálható:
- glükozamin-szulfát,
- kondroitin-szulfát,
- kalcium,
- magnézium,
- MSM,
- tömjénfa-kivonat,
- C-vitamin,
- és mangán is.
Télen még inkább érdemes odafigyelni az ízületekre
Ahogy jön az ősz, és lassan közelednek a téli hónapok, úgy még jobban érdemes odafigyelned az ízületeidre. Ilyenkor ugyanis az izmok, a kötőszövetek összehúzódnak, meggémberednek, és elég egy rossz mozdulat ahhoz, hogy megtörténjen a baj.
Ha sportolni mész, mindenképp öltözz rétegesen, és kellőképpen melegíts be, majd nyújts is le utána.
Ez, kombinálva a Fittprotein izületvédőjével, már hatékony védelmet nyújt a kötőszöveteknek, és az ízületeknek, így minimalizálhatod a sérülés kockázatát.
Felhasznált források:
https://vitamin360.com/5-supplements-protect-joints/