Egyáltalán mi az a hyaluron?
A hialuronsav egy molekula, azon belül is poligoszacharid, amit a test önmaga is képes termelni.
Nagy mennyiségben található a bőrben (nagyjából a hyaluronsav 50%-a itt raktározódik), ezenkívül az ízületekben, az inakban, a porcokban, a szemben, illetve a csontváz szöveteiben.
Varázsereje leginkább abban rejlik, hogy képes megkötni a saját tömegének 1000-szeresét is(!), víz formájában, ezenkívül segít megtartani a bőr kollagén-készletét is. Ezért (is) lesz a hyalurontól többek között hidratált, fiatalos az arcbőröd, hiszen az arc feszessége, egészsége nagyjából ezen a két tényezőn múlik. (És persze az életmódon.)
Habár leginkább a szépségápolásban használják, nem elhanyagolható tulajdonsága az sem, hogy szuper kenőanyagot biztosít a szervezet számára. Épp ezért kiemelt szerepe van a porcok épségének megőrzésében, és a sebek, szövetek gyógyulásában.
Azonban, ahogy ez lenni szokott, sajnos a szervezet által termelt mennyiség nem elegendő ahhoz, hogy teljes mértékben kiélvezhessük az áldásos hatásait. Ráadásul a hyaluron mennyisége a kor előrehaladtával egyre csökken, amit a szervezetben lévő gyulladásos folyamatok, és a porcok kopása még tovább fokoz.
A hyaluron hatásai
A hyaluronsav jótékony hatásai a következők:
- bőrfiatalító, bőrfeszesítő (igazi szépségvitamin),
- gyulladáscsökkentő,
- segíti a sebgyógyulást,
- segíti a szövetek regenerációját,
- enyhíti az ízületi fájdalmakat,
- és segít szemszárazság esetén.
Mivel legnagyobb mennyiségben a bőrben található meg, és a bőrápolásban használják leginkább, ezért elsőként nézzük meg, milyen hatást gyakorol a bőrre!
#1 A hyaluron hatásai a bőrre
Amint már emítettük, ahogy idősödünk egyre kevesebb hyaluronsavat termel a szervezetünk, és mivel a bőrünkben található meg legnagyobb mennyiségben - a csökkenés is itt látható a legjobban.
A hylauron segít megkötni a vizet, és a kollagént a bőrben, így természetes módon feltölti a kisebb-nagyobb ráncokat. Gyulladáscsökkentő hatása miatt pedig hatékony az aknék, a bőrpír és a dermatitisz esetén is.
Ráadásul nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy egyre többen injekció formájában juttatják a hyaluront a bőr alá. Ez ugyan segít a bőr feszességének megőrzésében, de mindenképp érdemes szakemberrel konzultálni, mielőtt "kés alá" feküdnél.
#2 Gyulladások csökkentése
A hyaluront gyulladáscsökkentőként a szakemberek gyakran használják (például az ortopédiában, reumatológiában, de az urológiában is). Ezenkívül pedig segít az allergiák leküzdésében.
#3 Sebek gyógyulása, és szövetek regenerációja
A hyaluron gyulladásokra gyakorolt jótékony hatása mutatkozik meg a sebek gyógyulásában is. Úgy gyorsítja ugyanis a sebgyógyulást, hogy csökkenti a gyulladást, és jelzi a szervezetnek, hogy a seb körül gyorsítsa fel a regenerációt.
Ráadásul a hyaluronsav antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, ezért csökkenti a fertőzés kockázatát is.
#4 Ízületi fájdalmak enyhítése, és a porckopás csökkentése
A hyaluron kenőanyagként funkcionál az ízületek számára, így a hialuronsav fogyasztásával jelentősen csökkenthető a porckopás valószínűsége.
Amennyiben térdízületi osteoarthritisben szenvedsz, úgy napi 80-200 mg (a fájdalom erősségétől függően) hyaluron-tartalmú kapszula fogyasztása javasolt, két hónapon keresztül - így jelentősen csökkenthető a fájdalom.
#5 Szemszárazság
Nyáron a klíma, télen pedig a fűtés miatt száradhat ki a szem, ami egy sor kellemetlen tünettel jár (viszketés, csípés, állandó diszkomfort-érzet). Ha állandó szemszárazsággal küzdesz, érdemes olyan szemcseppet vásárolnod, ami hyaluronsavat is tartalmaz, legalább 0,2%-os koncentrációban.
Miben található hialuronsav?
A legkönnyebben étrendkiegészítő formájában juthatsz hozzá a szükséges hialuronsav mennyiséghez, azonban szerencsére van néhány étel, zöldség is, amiben megtalálható.
Legnagyobb mennyiségben az állati eredetű inakban, valamint a porcokban és csontokban található. Ráadásul ezek nem csak hialuront, hanem kollagént is tartalmaznak. Épp ezért a csontleves nagyban hozzájárul az egészséges porcokhoz, és a fiatalos arcbőrhöz is.
Vegetáriánusok számára jó hír, hogy a gyökérzöldségek (pl. petrezselyem, cékla, répa) hozzájárulnak a szervezet természetes hialuronsav-termelődéséhez. Ezenkívül jó ötlet még az aloe vera leveleiből származó kocsonyás anyag használata, valamint a zöld levelű zöldségek fogyasztása is.
Melyik a legjobb hialuronsav?
A hialuronsavat lehet étrendkiegészítőként is fogyasztani, de találkozhatsz vele krémek, szérumok formájában is. Étrendkiegészítőknél arra kell figyelned, hogy minél magasabb legyen egy-egy kapszula hyaluronsav-tartalma (200 mg/kapszula fölött már optimálisnak számít).
A krémek szempontjából azonban erre nem igazán lehet egzakt választ adni, hiszen kinek az egyik, kinek a másik jobb. Itt a fő különbség a molekulák súlyában mutatkozik meg, léteznek kisebb, közepes, illetve nagy molekula méretű hialuronsavak is. Mindegyik molekula méretnek megvannak az előnyei; a nagy például jó vízmegtartó-képességgel rendelkezik, a közepes védi a bőrt, a kicsi pedig jól felszívódik.
Ugyanakkor azt, hogy melyik a számodra legjobb hyaluron szérum, a bőrtípusod is nagyban befolyásolja.
Összegzés
A hylauronnak nincsenek ismert mellékhatásai, így nem igazán tudod túladagolni a mennyiséget - azonban figyelj arra, hogy a termékleírásban mennyi a napi ajánlott adag.
Mindenesetre 30 éves kor felett minden sportolónak, és nőnek ajánlott a pótlása, hiszen a segítségével egy sor kellemetlen betegséget, fájdalmat megelőzhetünk, és sokat tehetünk a szépségünkért is.