Mi jut eszedbe először az alga szóról? Az egészséges étel? Az étrendkiegészítő? Vagy inkább a medence alján megtelepedő, undorító izé? Bármelyik is legyen, tény hogy az algák egyre népszerűbb superfoodok, ami nem is csoda, hiszen tele vannak a szervezet számára fontos mikrotápanyagokkal.
A cikkben megmutatjuk, mire jó az alga kapszula, illetve milyen algákat érdemes fogyasztani. Először azonban nézzük meg, mik is ezek a furcsa növények.
Mi az alga?
Az algák tulajdonképpen fotoszintetizáló növények, amelyek rengeteg klorofillt tartalmaznak, ez az anyag adja a zöld színüket is. A többi növényhez hasonlóan a nap energiáját alakítják át az életben maradásukhoz szükséges cukrokká és fehérjékké.
Ezenkívül érdemes tudni, hogy szinte bárhol képesek megélni, legyen az édes-, vagy sósvíz.
Bár egyes algák mérgezőek, jelen cikkünkben most az ehető (sőt, mit ehető, szuper egészséges) algákkal folgalkozunk, annak is két legelterjedtebb formájával a spirulinával és a chlorellával.
Mi a spirulina?
A kékes-zöld alga remek, úgynevezett fikocianobilin forrás, ez az anyag támogatja a vörösvérsejtek képződését. A spirulina emellett rendkívül tápanyagdús, a chlorella algánál 10 százalékkal több fehérjét tartalmaz, ezenkívül több rezet és tiamint, azaz B1-vitamint.
Tartalmazza mind a 9 esszenciális aminosavat, amelyek a szervezet számára szükségesek.
Mi az a chlorella?
A chlorella könnyen felismerhető zöld színéről. Alapvetően egy édesvízi, egysejtű, táplálékdús alga: a chlorella magasabb cink-, vas-, magnézium-, B2-vitamin-, kalória-, zsír- és omega-3 zsírsavtartalommal rendelkezik mint a spirulina.
Szerencsére szintén tartalmazza mind a 9 esszenciális aminosavat, amelyet a szervezetünk nem tud saját maga előállítani.
Milyen hatásai vannak az alga kapszuláknak?
Most, hogy megismerted a két leginkább elterjedt algafajtát, nézzük meg milyen pozitív egészségügyi hatásaik vannak.
#1 Gyulladáscsökkentő hatásuk van, és segítik a fehérjeszintézist
Az omega-3 zsírsav remek gyulladáscsökkentő, és immunerősítő - ezt mindenki tudja. Ahogyan azt is, hogy a halolajak és a halak szintén bővelkednek az omega-3-ban. Igen ám, de mitől lesz a halaknak magas az omega-3 zsírsavtartalma? Attól, hogy algákat fogyasztanak!
Ezzel kapcsolatban készült egy érdekes tanulmány, amiben az alga olaját hasonlították össze egy főtt lazacéval - és mindkettőnek hasonló omega-3 tartalma volt.
A gyulladáscsökkentő hatása mellett pedig az omega-3 növeli a dopaminszintet (vagyis a boldogsághormon szintjét), és csökkenti a vérnyomást is.
#2 Az összes esszenciális aminosavat tartalmazzák
Az esszenciális aminosavak olyan vegyületek, amelyek nélkülözhetetlenek a testünk megfelelő működéséhez, de a szervezetünk nem képes előállítani őket.
Épp ezért fenomenális az, hogy mind a spirulina, mind a chlorella alga tartalmazza a 9, esszenciális aminosavat, név szerint:
- az izoleucint,
- a leucint,
- a lizint,
- a metionint,
- a fenilalanint,
- a treonint,
- a triptofánt,
- a hisztidint
- és a valint.
Ezek az aminosavak hozzájárulnak egy sor, alapvető élettani funkcióhoz, például javítja a szövetet, a tápanyagok felszívódását, építik az izmokat, és gyorsítják a sérülésekből való felépülést.
#3 Erősítik az immunrendszert, segítenek megelőzni a betegségeket
A tanulmányok szerint a chlorella klorella segít megelőzni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, valamint a nem alkoholos zsírmájbetegséget is, ezt pedig a magas karotinoid tartalmának és a növényi szterineknek köszönheti.
A karotinoid egyébként megtalálható a sárgarépában is, és egy fontos A-provitamin.
Azonban a spirulinát sem kell félteni: a kutatások szerint a zöld alga rákellenes tulajdonságokkal rendelkezhet.
Egy 87 szájrákkal diagnosztizált résztvevővel végzett kísérletben az alanyok napi 1 gramm spirulina kapszulát szedtek; aminek következményeként 45 százalékuknak eltűnt az elváltozása. Habár ebből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, hiszen relatív kislétszámú volt a kísérlet, azért mindenképpen érdekes.
Ezenkívül a Memorial Sloan Kettering Cancer Center közzétett egy tanulmányt, amiben a spirulinát vizsgálták. Az iratok szerint az alga számos vírus ellen felveheti a harcot, az eredmények pedig igen ígéretesek.
Laboratóriumi kísérletekben a spirulinából származó kalcium-spirulina kivonat például megállította a HIV-vírus, a herpes simplex vírus, a citomegalovírus és az influenzavírus szaporodását.
#4 Hozzájárulnak a bőr egészségének megőrzéséhez
A spirulina felpörgeti a sejtcserét, ami gyorsíthatja a szervezet regenerálódását, ráadásul megakadályozhatja a candida túlszaporodását is. Így segíti a bőr regenerációját is, és gyorsabban gyógyulnak a hegek a pattanások, kiütések után.
A chlorella ráadásul olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek létfontosságúak a kollagénszintézishez. Ahogy már többször is írtunk róla, a kollagén rendkívül hasznos anyag hiszen amellett, hogy rugalmasan, fiatalon tartja a bőrt, védi az ízületeket is.
#5 Segítik az emésztést
Az algákban található rostok helyreállítják a bélműködést, valamint visszaszorítják a rossz baktériumok szaporodását, és elősegítik a jó baktériumok osztódását.
A zöld színt adó klorofill ráadásul eltávolítja a szervezetből a méreganyagokat, és a káros hatású nehézfémeket.
Vannak-e a spirulina algának és a chlorellának mellékhatásai?
Habár általában az algáknak nincsenek mellékhatásaik, az arra érzékenyeknél előfordulhatnak allergiás reakciók, valamint puffadás, fáradtság, túlfogyasztás esetén pedig zöld színű széklet.
Ugyanakkor akik vérhígítót szednek, érdemes kikérni a háziorvosuk tanácsát, hiszen mind a spirulina, mind a chlorella megnehezítheti a warfarin és más vérhígító gyógyszerek felszívódását, és csökkentik a hatásukat.
Fittprotein Alga 640
Összességében tehát egy igazi superfoodról van szó, ami számos, pozitív egészségügyi hatással rendelkezik.
A Fittprotein Alga 640 napi adagonként 640 mg spirulinát és 640 mg chlorellát tartalmaz, ráadásul adalékanyagok nélkül!
Felhasznált források:
https://thebeet.com/the-health-benefits-of-algae-why-you-should-give-spirulina-and-chlorella-a-shot/
https://nutritionstripped.com/algae-nutrition-health-benefits/