Szerinted a pohár félig tele, vagy félig üres? Az, hogy hogyan válaszolsz erre a pozitív gondolkodással kapcsolatos, egyébként ősrégi kérdésre, sok mindent megmagyarázhat. Például az önmagaddal való viszonyodról és arról, hogy optimista vagy inkább pesszimista vagy.
Aki ugyanis optimista, az nem túl meglepő módon egészségesebb a pesszimistánál, hiszen hatékonyabban tudja kezelni a stressz. De hogyan maradj optimista a rossz helyzetekben is? A választ nem a hurráoptimizmusban, sokkal inkább valami másban kell keresni.
A pozitív gondolkodás megértése
A pozitív gondolkodás nem azt jelenti, hogy homokba dugod a fejedet és nem veszel tudomást a téged körülvevő negativitásról.
Sokkal inkább azt, hogy egy más, egy pozitívabb és produktívabb perspektívából közelíted meg a kellemetlen dolgokat.
A pozitív gondolkodást nagyban elősegíti például az önmagaddal való beszélgetés. És itt ne egy bipoláris, skizoid állapotra gondolj. Mindenkinek van egy belső hangja, neked is: ezek a fejedben végigfutó, ki nem mondott gondolatok végtelen áradatai.
Ezek az egyébként automatikus gondolatok ugyanis lehetnek pozitívak vagy negatívak. A belső gondolatok egy része a logikából és az észérvekből fakad, míg mások téves elképzelésekből, információhiányból, vagy előítéletekből (ezek lehetnek személyek vagy események iránti előítéletek is).
Ha ezek a gondolatok többnyire negatívak, akkor pesszimista vagy, ha pedig pozitívak, akkor optimista. (Szokás persze azt is mondani, hogy a kettő közötti arany középút a realista.)
A pozitív gondolkodás egészségügyi előnyei
A kutatók szerint a pozitív gondolkodásnak számtalan egészségügyi előnye van, ilyen többek között:
- a hosszabb életkor
- a depresszió alacsonyabb aránya
- sokkal kisebb szorongás
- nagyobb ellenálló képesség a betegségekkel szemben
- jobb pszichológiai és fizikai jólét
- erősebb szív- és érrendszer
- csökken a rák okozta halálozás kockázata
- csökken a légzőszervi megbetegedésekből eredő halálozás kockázata
- hatékonyabb stresszkezelés
Mindez pedig annak köszönhető, hogy a pozitív hozzáállás segít jobban megbirkózni a stresszel, így elkerülheted a negatív hatásait.
Ráadásul a kutatások szerint az optimista emberek általában egészségesebb életmódot folytatnak - többet mozognak, egészségesebb étrendet követnek, nem dohányoznak és nem fogyasztanak túlzott mennyiségű alkoholt.
A negatív gondolkodás felismerése
Csak akkor tudod átfordítani a negatív gondolkodást, ha felismered azt. Ennek legfontosabb része pedig az, hogy tudatosnak kell lenned. Íme a leggyakoribb példák.
Csőlátás
Vegyünk is egy példát. Szuper napod volt a munkahelyeden. A feladatokat idő előtt elvégezted, és megdicsértek, hogy gyors és alapos munkát végeztél. Azonban tudod, hogy otthon van még egy sor teendőd: takarítás, mosás, főzés. Ha csak arra koncentrálsz, hogy ezeket elvégezd, máris elfelejted azt pozitív megerősítést, amit a munkahelyeden kaptál.
Önhibáztatás
Egy másik nagyon tipikus eset az önhibáztatás: ha valami rossz történik, akkor automatikusan te tehetsz róla. Például, ha az egyik barátod lemondja a találkozót, akkor egyből feltételezed, hogy a mindez azért történt, mert nem akar veled lenni.
Mások hibáztatása
Tipikusan a ló másik oldala. Megpróbálod másra hárítani a felelősséget, azért, amiről egyébként te tehetsz.
Mindig csak a rossz
Automatikusan a legrosszabbra számítasz anélkül, hogy ismernéd a tényeket. Például, ha reggel megcsúszol és elkésel a munkából, biztos vagy benne, hogy a napod hátralévő része katasztrófa lesz.
Halogatás
Tudod, hogy meg kellene tenned a dolgokat, majd végül nem teszed meg őket, amiért magadat hibáztatod.
Bolhából elefántot
Nagy ügyet csinálsz a kisebb problémákból is.
Perfekcionizmus
A túlzott tökéletességre való állandó törekvésnek sincs jó vége, hiszen hosszú távon boldogtalansághoz vezet.
Sarkos gondolkodás
A dolgokat csak jónak vagy rossznak látod. Nincs középút.
Ha olvasás közben magadra ismertél több pontban is, akkor bizony pesszimizmusba hajló az egyéniséged. Itt az ideje más perspektívából nézni a dolgokat.
Összpontosíts a pozitív gondolkodásra
Megtanulhatod a negatív gondolatokat átformálni. A folyamat egyszerű, azonban ehhez időre, gyakorlásra és sok-sok türelemre lesz szükséged. Gondolj csak bele, hogy sok esetben évtizedes berögződéseket kell felülírnod, ez pedig bizony nem megy egyik pillanatról a másikra.
Ehhez először is tudatosítsd, magadban, hogy melyek azok a területek, amelyeken változtatni szeretnél.
Ha optimistábbá akarsz válni és pozitívabban akarsz gondolkodni, először is fel kell ismerned az életed azon területeit, amelyekhez pesszimistán állsz hozzá, legyen szó akár a munkáról, magánéletről, vagy a szüleidhez fűződő kapcsolatodról.
Kezdheted kicsiben, egy területre összpontosítva, amelyet pozitívabb módon közelíthetsz meg.
A nap folyamán néha lassíts és tudatosítsd magadban, hogy abban az adott időben mire gondolsz és miért. Ha a gondolataid főként negatívak, próbáld meg megtalálni a módját, hogy pozitív irányba tereld őket.
A humor sok mindenre gyógyír. A legrosszabb helyzetben is meg lehet találni a komikumot és hidd el, magadon lehet a legjobban röhögni. A nevetéstől pedig érezhetően kevésbé leszel majd stresszes.
Lehet, hogy a lustaság fél egészség, de találj módot arra, hogy hetente 5-ször 30 percet mozogj.
A mozgás ugyanis endorfint, vagyis boldogsághormont termel, ráadásul egészséges és segít a kiegyensúlyozott alvásban is.
Így ültesd át gyakorlatba a pozitív gondolkodást
Negatív gondolat
|
Pozitív gondolat
|
Még soha nem csináltam ilyet. →
|
Ez egy lehetőség, hogy valami újat tanuljak.
|
Ez túl bonyolult. →
|
Megpróbálhatom máshogy is.
|
Kizárt, hogy ez működjön. →
|
Tudom, hogy valahogy működni fog.
|
Ez túl radikális változás. →
|
Megéri vállalni a kockázatot.
|
Túl lusta vagyok ahhoz, hogy megcsináljam. →
|
Most még nem fér bele, de szorítok rá időt.
|
Soha nem leszek elég jó ebben. →
|
Megpróbálom még egyszer.
|
Senki sem akar beszélni velem. →
|
Nézzük meg, hogyan nyithatok mások felé.
|
Tetszett a cikk? Akkor olvasd el a motivációs tanácsainkat is, amelyekkel elkezdheted az életmódváltást!