Ahogyan az ember belép a sport, az edzések és az izomépítés világába, hirtelen annyi új, idegen étellel, itallal és étrendkiegészítővel találkozik, hogy azt se tudja, mihez kezdjen a sok információval.
Az egyik ilyen, "hétköznapi” emberek számára talán ismeretlennek ható ital a tejsavó. Mivel mostanában egyre többen fedezik fel maguknak ezt a múltban egyébként méltatlanul alulértékelt táplálékkiegészítőt, úgy gondoltuk, érdemes egy cikkben részletesen is ismertetni.
Éppen ezért összegyűjtöttük, hogy tulajdonképpen mi is ez, mire jó a tejsavó fehérje és milyen hatásai vannak.
Kezdjük is mindjárt a legfontosabb kérdéssel:
Mi az a tejsavó fehérje?
Hogy a közelmúltban a tejsavó alulértékelt ital volt, részben annak köszönhető, hogy egy ipari melléktermék, amely a tejtermékek - azon belül is a sajt - gyártása során keletkezik.
Azonban nem becsülték le mindig ennyire, a történészek szerint ugyanis már az ókori egyiptomiak - sőt Kleopátra is - használta. Nem is véletlen, hiszen rengeteg hasznos aminosav található benne, aminek köszönhetően nemcsak a test, a bőr is megőrzi szépségét.
Mire jó a tejsavó fehérje?
A sportolók, testépítők leginkább azért kedvelik, mert természetes módon tartalmaz nagyobb mennyiségű fehérjét és az izomépítéshez - és annak megtartásához - szükséges aminosavakat.
Ugyanakkor kiválóan alkalmas az emésztési panaszok, a bőrproblémák esetén, antikarcinogén hatása révén pedig hatékony segítség lehet az inzulinrezisztenciában szenvedőknek is.
Mint tehát láthatod, nem csupán a sportolók, de az egészségtudatos emberek is előszeretettel alkalmazzák.
Hogyan készül?
Bár az ipari melléktermék elég riasztó kifejezés lehet, azonban semmi ok a pánikra.
Amit mindenképp érdemes tudni, hogy a tejsavó lehet édes vagy savanyú - ez attól függ, milyen eljárással készítik. Az édes ízű savó a sajtkészítés mellékterméke - ebben az esetben a tejbe enzimes oltóanyagot tesznek. A savanyú a lágysajtok készítése során keletkezik - amely savanykás ízét az erjedésben résztvevő baktériumoknak köszönheti.
Milyen vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz?
Többek között kalciumot, káliumot, magnéziumot, cinket és rezet is tartalmaz, mindemellett pedig kiváló A-, C-, B1-, B2-, B6- és B12-vitaminforrás.
Alkalmazása a fogyókúra során
Jó hír a fogyókúrázók számára, hogy a tejsavó fehérje a fogyókúra során is kiválóan alkalmazható, hiszen elősegíti az emésztőrendszer működését és a gyors anyagcserét.
Továbbá nem elhanyagolható szempont az sem, hogy kevés szénhidrátot és kalóriát tartalmaz.
Kik fogyaszthatják?
A tejsavót egyaránt fogyaszthatják sportolók, egészséges életmódot folytatók vagy épp fogyókúrázók.
Bárki, aki nem allergiás a tejfehérjére és nem érzékeny a tejcukorra.
Hogyan találkozhatsz vele?
A boltokban, webshopokban leggyakrabban ízesített, koncentrátum formában árusítják.
Azonban, ha a legjobban hasznosuló tejsavó fehérjét szeretnéd megvásárolni, mindenképp azt ajánljuk, hogy izolátumot (a csomagoláson iso, illetve isolate felirattal jelölik) vagy hidrolizátumot (jelölése: hydro) válassz.