Fittprotein blog

Milyen pulzus tartományban érdemes zsírégető edzést folytatni?

Tomi
Tomi
2021.05.20 22:52
Milyen pulzus tartományban érdemes zsírégető edzést folytatni?

Te is láttál már olyan futókat, akik három másodpercenként az órájukat nézegetik? Ők minden bizonnyal zsírégető edzést folytattak. Létezik ugyanis egy olyan pulzustartomány, ahol a szervezet a zsírraktárakhoz nyúl. 

 

A cikkben megmutatjuk, hogyan égetheted el te is eredményesebben a zsírt, és megutod majd azt is, hogyan számold ki a zsírégető pulzustartományodat.

Mi az a pulzus, és mit érdemes tudni róla?

Mielőtt még belevágnánk a dolgok közepébe, és mindenféle zsírégető edzésről kezdenénk el beszélni, fontos hogy megértsd a pulzust, mint fogalmat. 

 

A Wikipedián szereplő definíció tökéletesen összefoglalja, mit is jelent: "a periférián tapintható szívverések száma." Ilyen - csúnya szóval periféria - lehet a csukló, a lábfej és a nyaki ütőér - ezeket megtapintva tudod te is megnézni a pulzusodat. 

 

A legtöbb ember szíve percenként 60-100 közötti alkalommal dobban. Miközben edzel, a pulzus, vagyis a dobbanások száma növekszik, és minél keményebb ez az edzés, annál magasabbra nő.

 

Persze akkor sem kell feltétlenül megijedni, ha a te pulzusod ennél valamivel több, vagy kevesebb - ezt ugyanis számtalan dolog befolyásolja. Akik többet sportolnak, valamivel kevesebb pulzussal rendelkeznek, mint a nem sportolók; ugyanis a szívnek nem kell akkora erőt kifejtenie. 

 

De a pulzusszámot nem csak a fizikai aktivitás mértéke befolyásolja - például a béta-blokkolók, és egyéb gyógyszerek is alacsonyabb pulzusszámhoz vezetnek. Ha stresszesebb vagy, akkor magasabb a puluzsszámod, ha van rajtad zsírfelesleg, akkor szintén - hiszen a szívnek nagyobb erőt kell kifejtenie, hogy a szervekhez eljuttathassa a vért. 

 

Sőt, ha magas a páratartalom, akkor is magasabb lehet a pulzusod, akár 110 is - de még ez is normálisnak számít, ha egyébként 90-100 körüli. 

 

Hogy mi számít abnormálisnak, az tehát erősen alkat kérdése. Ha egyébként 40 körüli a pulzusod nyugalmi állapotban, és felkúszik 100-, 110-re akkor érdemes felkeresni a háziorvosodat, és megemlíteni neki.

 

Visszakanyarodva a cikk eredeti témájához: ha szeretnél valóban zsírégető edzést végezni, akkor érdemes kiválasztani azt a tartományt, ahol a szervezet a zsírhoz nyúl, mint szükséges energiaforráshoz.

 

Mi az a zsírégető tartomány?

 

Az égető kérdés

Amikor tehát zsírégető edzésről beszélünk, a pulzus egy olyan zónában van, ahol a cukor-, és szénhidrátok helyett a szervezet a zsírraktárakhoz nyúl a szükséges energiáért. Ez vezet ugyanis zsírvesztéshez. 

 

Jó tudni, hogy többféle pulzus zóna is létezik: 

  • Van egy ún. nyugalmi pulzusszám - ezt nem szükséges különösebben megmagyarázni. 
  • Létezik egy mérsékelt fizikai aktivitásra vonatkozó pulzusszám: ilyen például, ha futsz a busz után, vagy kisebb stresszhelyzet ér.
  • A cél pulzus ebben a kontextusban a zsírégető pulzusszámot takarja majd.
  • A maximális szívfrekvenciát pedig már nagy fizikai terheléssel, stresszhelyzettel érhetjük el. 

 

Hogyan számold ki a zsírégető zónát?

 

A maximális pulzusszám és a zsírégető zóna kiszámítása

Ezt az értéket úgy kaphatod meg, ha 220-ból kivonod az életkorodat. 31 évesként a maximális pulzusszámom: 189/perc.

 

A zsírégető zóna meghatározásához ennek a maximális értéknek a 70%-át kell venni. Vagyis az én esetemben: 189*0,7=132/perc. 

 

Mivel tartományról van szó, egy -tól, -ig számot kell meghatározni. A fenti adat az alsó küszöbérték lesz. A felső érték pedig a maximum 85%-a. Tehát: 189*0,85=160 dobbanás/perc.

 

A zsírégető tartományom tehát 132-160 dobbanás percenként. 

 

Nézzük meg most egy 36 évesét is, hogy neked is könnyebb legyen a matek!

 

220-36=184/perc. Ennek a 184-nek a hetven százalékát kell kiszámolnunk, hogy megkapjuk az alsó küszöbértéket. Vagyis: 184*0,7=129 dobbanás/perc. 

 

A tartomány maximumának kiszámításához ezt a 184/percet kell megszorozni 0,85-tel. Vagyis 184*0,85=156/perc. 

 

Egy átlagos, 36 éves felnőtt zsírégetési tartománya 129-156 dobbanás/perc.

 

A zsírégető pulzusszám kiszámolásával maximálisra pörgetheted a zsírégetést

 

Mit jelent ez a gyakorlatban? 

A szervezeted nem kezd el automatikusan zsírt égetni, amikor ebbe a tartományba lépsz, ez sokkal inkább egy folyamat, amit diagramként lehet értelmezni. 

 

Nagyságrendileg, egy közepes aerob edzés (például futás) során 35-40 percre van szüksége a szervezetednek, hogy átkapcsoljon. 

 

Jó kérdés, hogy a zsírégetéshez aerob-, vagy inkább kardio edzést érdemes végezni. 

 

Mivel egy aerob edzéshez sokkal több oxigént kell felvennie a szervezetnek, így a zsíroxidáció miatt hatékonyabb, mint a kardio. 

 

Lehet-e tovább turbózni a zsírégetést?

Ahhoz, hogy még jobb eredményeket érj el, érdemes a fent említett módszert termogén zsírégetőkkel kombinálni. 

 

Mi az a termogén zsírégető?

A termogenikus zsírégetők olyan természetes stimulánsokat tartalmaznak, mint például a 

 

  • koffein, 
  • a cayenne-bors
  • a szinefrin
  • vagy a zöldtea 

 

Ezek felgyorsítják az anyagcserét, így edzés közben a szervezet plusz energiát használ el. Sőt, ezt a hatást edzés nélkül is kifejtik. 

 

Viszont ez nem azt jelenti, hogy ha beszedsz néhány bogyót, akkor lefogysz majd. Sokkal inkább azt, hogy az edzés után is élvezheted a hatását, hiszen több tíz percig a zsírégető zónában edzettél, plusz az étrend-kiegészítő segítségével felpörgetted az anyagcserédet. 

 

A - legális értelemben vett - stimulánsok ráadásul megemelik a pulzusszámot is, így az edzés során könnyebben, gyorsabban tudsz belépni a zsírégető zónába.