A cink az egyik legfontosabb ásványianyag az emberi szervezet számára, mivel számos életfunkcióban részt vesz. A teljesség igénye nélkül ilyen például az anyagcsere-egyensúlyának fenntartásában betöltött szerepe, a vércukorszint stabilizálása, és a “sejtek ellenállóbbá” tétele.
(Ezt azért írtuk idézőjelben, mert leegyszerűsítve ez a lényege. Egyébként magát a sejtmembránt teszi ellenállóba a különböző külső behatások, kórokozók ellen.)
Cinkre egyébként kis híján mindenhol szükség van a szervezetedben; az izmokban, fogakban, csontozatban.
Létezik cink-oxid, azonban ezt leginkább kozmetikai termékek előállításához használják. A cink-citrát azonban szerves cink, ami jól felszívódik a szervezetben.
Kisebb adag, napi 40mg elég belőle, ez ugyanis biztosítja a szervezet számára szükséges mennyiséget.
Cink hiányra az alábbi tünetek alapján gyanakodhatsz:
Mivel a cink felgyorsítja a gyógyulást, ezért alkalmazzák többek között a pattanásos betegségek kezelésében is. Ezenkívül a gyakori herpesz leküzdésében is segít, ugyanis erősíti az immunrendszert.
Hatékony segítséget jelent a cukorbetegségek során is, mivel stabilizálja a vércukorszintet.
A gyulladással járó bélbetegségek esetén is segíti a gyógyulási folyamatokat, valamint a prosztata gyulladás megelőzésében is jó szolgálatot tehet.
Az őszi-téli időszakban különösen fontos az immunrendszer megerősítése, így ilyenkor a szedése méginkább ajánlott.
Legmagasabb mennyiségben a tenger gyümölcseiben található, mint például:
Azonban a zöld zöldségekben, mint a:
A cink forrásai még:
Étkezés közben vagy közvetlenül utána érdemes bevenni (leginkább reggeli, vagy ebéd).
Igen, a cink könnyen túladagolható - főleg ha a megengedettnél több tablettát veszel be. A határa a már fent említett 40 mg; ennél többet semmilyen esetben se szedjél be. Ilyenkor tünetként ugyanis hasfájás, görcsök, véres hasmenés is jelentkezhet.