Növényi fehérje, vegan fehérje, ha kerülöd az állati eredetű termékeket.
A növényi fehérje készítmények általában borsó, rizs és szója felhasználásával készülnek. Ha érzékeny vagy a tejre, puffadsz a tejsavótól, esetleg kipattog az arcod, akkor jó megoldás lehet a növényi fehérje fogyasztása. A növényi fehérjék előnye, hogy rostban gazdagok így jótékony hatással vannak az emésztésre.
A tévhitekkel ellentétben a növényi fehérjét nem csupán vegetáriánusoknak vagy vegánoknak ajánlják - a fogyasztásuk mindenki számára jót tesz.
Fehérje nélkül nincs izomnövekedés - de még élet sem. Épp ezért nélkülözhetetlen a fogyasztásuk, függetlenül attól, hogy sportolsz-e vagy sem.
Természetesen a testmozgás során az izmok alapvető működéséhez és fejlődéséhez elengedhetetlen a fehérje, így azoknak, akik edzenek, sportolnak, a szervezetüknek sokkal több fehérjére van szüksége, mint egy átlag embernek.
A gyakori állati eredetű fehérje fogyasztása - legyen az hús, vagy tejtermék - megterhelő a szervezet számára. A legyengült, rosszul működő bélrendszer például nehezebben, lassabban dolgozza fel. Így rosszabb esetben akár gyulladásokat is okozhat, amelyek különböző problémákhoz vezethetnek.
Ezenkívül fontos megemlíteni, hogy a túl sok vörös hús (marha) fogyasztása elhízáshoz, szív-, és érrendszeri betegségekhez és magas koleszterinszinthez vezethet. Épp ezért jó, ha néha tartasz egy “kis szünetet” és állati eredetű fehérje helyett a növényi fehérje formulát választod.
Léteznek teljes értékű-, és korlátozott fehérjék. A teljes értékű fehérjék az összes szükséges, esszenciális aminosavat tartalmazzák, a korlátozottak pedig értelemszerűen nem.
A komplettálás során úgy kell kombinálni a fehérjéket, hogy teljes értékű, komplett fehérjét adjon. Mivel az egész napra vonatkozóan kell ennek “érvényesülnie”, így a legegyszerűbb, ha:
Mivel - a C-vitaminhoz hasonlóan - nehéz a növényi fehérjéből megfelelő, természetes forrásból származó mennyiséget bevinni a szervezetbe jó, ha kiegészíted növényi fehérjeporokkal. Ezek az étrend kiegészítők nagyon jól felszívódnak, így hozzájárulnak az izomnövekedéshez, és az alapvető élettani funkciókhoz is.