Fittprotein blog

5+1 vitamin, amire szükséged lehet a szülés után

Tomi
Tomi
2020.08.06 18:17
5+1 vitamin, amire szükséged lehet a szülés után

Szülés után, a szoptatós időszakban is nagyon fontos, hogy a megfelelő vitaminokat, és ásványi anyagokat biztosítsd a gyermeked számára. 

 

Tudtad például, hogy az anyatejjel táplált babák kevésbé fogékonyak a betegségekre? És azt, hogy az anyatej akár az intelligenciahányadosra is hatással van? 

 

A megfelelően kiválasztott táplálékkiegészítőkkel az anyatej egyébként is szuper tulajdonságait pedig még tovább fokozhatod.

De miért kell egyáltalán vitamin? 

 

Amikor állapotos vagy, egy új élet cseperedik benned - egy testben vagytok két lélek. Minden, amit a terhesség alatt eszel, iszol, minden egyes rezdülésed megérzi a baba is. 

 

Szülés után, habár ez a nagyon bensőséges együttlét megszakad, az intim viszony továbbra is fennmarad anya és gyermek közt.

 

A terhesség során a vitaminokból ugyanúgy jut a babának is, és nincs ez másként az anyatejes táplálás során sem. Épp ezért, a szoptatós időszakban, a vitaminkészleteid igencsak leapadnak. 

 

Nem nehéz elképzelni, hogy ha nincs meg a megfelelő vitamin-egyensúly, akkor előbb vagy utóbb fáradékony, dekoncentrált leszel, és a babának sem tudod biztosítani a fejlődéséhez szükséges nyomelemeket. 

 

Épp ezért fel kell töltened a raktárkészletet, hogy mindkettőtök számára megfelelő mennyiségű, és minőségű vitamin jusson. 

 

Hogy ne legyen egyszerű az élet - az sem mindegy, hogy milyen táplálékkiegészítőket szedsz. A baba számára ugyanis vannak kiemelten fontos nyomelemek, amikre szüksége van.

#1 Az omega-3 zsírsav, avagy DHA, kiemelten fontos az agy fejlődéséhez

 

Az omega-3 áldásos hatásairól már mi is többször írtunk. A hal-, csukamáj-, és lenmagolajban nagy mennyiségben megtalálható omega-3 zsírsavat ugyanis az “agy eledelének” tartják. Javítja a gondolkodásért és a kognitív képességekért felelős agyi területek összehangolását, ezen kívül hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez.

 

Egy egereken végzett kísérlet során a tudósok megállapították, hogy azok az utódok, akiknek megfelelő volt a DHA-szintje, sokkal nyugodtabbak voltak, mint azok, akiknek nem adtak elegendő omega-3 zsírsavat.

 

Amelyik egérnek alacsony volt a DHA-szintje, egyszerűen nem tudott nyugalmi állapotba kerülni. A kutatók ezenkívül erős összefüggéseket fedeztek fel az esszenciális zsírsav hiánya, és a hiperaktivitás, valamint a skizofrénia kialakulása között.

Szoptatós anyaként fontos gondoskodni a megfelelő vitamin- és ásványi anyag bevitelről.

#2 Vitaminok, amelyekre szükséged van

A következő vitaminokra nem csak a gyermekednek, de neked szükséged is van.

C-vitamin

 

Ahogyan azt már számtalan helyen olvashattad, a C-vitamin megköti a káros szabadgyököket, így megelőzi a káros sejtek elburjánzását. Ezenkívül feltuningolja az immunrendszeredet, ellenállóvá tesz a fertőzések ellen, és megerősíti az érrendszert. Mindezek természetesen nem csak rád, hanem a picire is érvényesek.

B9-vitamin (vagyis folsav)

A terhesség alatt-, és után a folsavat mindenképp pótolni kell, ugyanis sok kismama esetében alakul ki B9-vitaminhiány. Ennek szerteágazó tünetei lehetnek, ilyen például a fáradékonyság, a vérszegénység, a csökkent energiaszint és a gyakori megbetegedés.

 

Szerencsére azonban a táplálkozással is sokat tehetsz azért, hogy pótold a folsavat. A zöld színű zöldségekben, mint a spenót, spárga, brokkoli, rengeteg B9-vitamin található.

 

B7-vitamin (biotin)

 

Szülés után szintén gyakori a B7-vitamin hiánya, ami leginkább a töredezett hajban, és a könnyen berepedő körmökben nyilvánul meg. A biotint tehát szintén érdemes tápanyag és táplálékkiegészítő formájában is bevinni. 

 

Az előbb említett zöld színű zöldségek mellett diót, hagymát, és édesburgonyát érdemes ilyenkor fogyasztani. 

 

A-vitamin

 

Az A-vitamin a szem tápláléka, ugyanis hiánya esetén szürkehályog alakulhat ki, ugyanakkor megnőhet a koleszterinszint is, ami számos betegség előfutára lehet.  A szoptatós kismamáknál ugyan gyakori az A-vitamin hiánya, de csak az előírt mennyiséget szabad bevenni - ez ugyanis könnyen túladagolható.

 

Mivel a májban raktározódik, ezért - ha túl sokat szedsz - könnyen felgyülemlik, és nagyon kellemetlen tüneteket képes okozni. Ilyen például a fejfájás, hányás vagy az ingerlékenység. 

 

E-vitamin

 

Az E-vitamin, az esszenciális zsírsavakhoz hasonlóan, fontos szerepet játszik a megfelelő idegállapot megőrzése érdekében. Ezenkívül részt vesz a vérképződésben, így javítja a sejtek oxigénellátottságát. 

 

#3 Vas

 

A vashiány gyakoribb a nőknél, mint hinnéd; ugyanis a menstruáció közben is hiányállapot lép fel, a vérzés miatt. A szülés után szintén nagyon magas a vérveszteség, ráadásul a szoptatás közben is sok vasat veszítesz, amit pótolni kell. 

 

A szülés után épp ezért a napi ajánlott mennyiségnél (RDA), több vasat kell bevenni, nagyságrendileg 20 milligrammot. Szerencsére az anyatejből rendkívül jól felszívódó ásványi anyagról van szó, így a gyermeked is megkapja a számára szükséges mennyiséget a táplálás során.

 

#4 Kalcium

 

A kalcium a gyermek számára is fontos, a csontok megfelelő fejlődése érdekében. Ugyanakkor a kismamáknál gyakran megfigyelhető, hogy a szoptatás alatt sokkal kisebb a csontsűrűség. Ez szerencsére azonban visszaáll, amint vége van a szoptatásnak.

 

Ugyanakkor a kieső ásványianyagot érdemes külső forrásokból, tejtermékekkel, citrusokkal (például naranccsal) pótolni.

 

#5 Cink

 

A cink mennyisége nem csak a várandósság alatt, de a szoptatáskor is jelentősen lecsökken, sőt! Kismamaként több, mint 50%-kal több cinket kell bevinned a napi ajánlott mennyiségnél, így akár 20 mg-ot is bátran szedhetsz.

 

A cink egyébként szintén fontos ásványianyag a gyermek idegrendszerének működése,és a megfelelő testsúly szempontjából. A plusz cink-bevitel pedig neked is hasznos, ugyanis segíti megelőzni a terhességi csíkok kialakulását. 

Szülés után igencsak gyakori a hajhullás.

 

+1 Mit szedj a szülés utáni hajhullásra?

 

A hajhullás mondhatni a szülés természetes velejárója. Van úgy, hogy az ember azt hiszi, hogy ő lesz az üdítő kivétel, aki megússza, majd a szülés után fél évvel csomókban hullik a haja.

 

Ennek oka, hogy szülés után megváltozik a hormonszinted. És mivel hormonális okai vannak, sajnos épp ezért nehéz ellene tenni. Szerencsére a fent említett vitaminok (főleg az A-, B-, E-vitamin, illetve a cink és a vas) segítenek abban, hogy minimalizáld a hajveszteséget.

 

Persze egyénenként a hajhullás nagyon változó lehet: van, akinek csomóban hullik a haja és fésülködni sem mer, van akinél olyan, akár egy őszi hajhullás. Azonban öröm az ürömben, hogy csak bizonyos ideig tart. A szülés után maximum 12 hónappal pedig véget ér majd.

 

A vitaminok pótlása tehát nem csak a baba-, hanem a te érdeked is. Bizony fárasztó 9 hónapot tudhatsz magad mögött, azonban a szoptatás szintén nagyon kimerítő lehet - már ami a vitaminkészletet illeti. Azonban ha odafigyelsz arra, hogy változatosan, és egészségesen táplálkozz, akkor sokkal jobban, intenzívebben tudod megélni ezt a boldog időszakot.

 

Tetszett a cikk és még szívesen olvasnál hasonló tartalmat? Nézd meg, hogy miért nem fogysz szülés után