Fittprotein blog

Mit fogyasszanak a cukorbetegek? Milyen diétás étrend javasolt?

Tomi
Tomi
2020.03.20 11:16
Mit fogyasszanak a cukorbetegek? Milyen diétás étrend javasolt?

Amennyiben cukorbetegséggel diagnosztizáltak, elengedhetetlen, hogy megfelelő diétás étrendet alakíts ki. Ezzel kapcsolatban sokféle javaslat található a neten, a 160 grammos diétától elkezdve a 180 grammos diétáig bezárólag. Azonban először érdemes dietetikushoz fordulnod, aki segít az inzulinszintednek megfelelő, cukorbeteg diéta kialakításában.

Cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia (IR)?

Sokan összekeverik a cukorbetegséget az inzulinrezisztanciával, vagyis IR-re, így sok a tévhit ezzel kapcsolatban. A IR-t a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szokás emlegetni, nem is véletlenül. Ugyanis a kezeletlen inzulinrezisztencia könnyen átfordulhat cukorbetegségbe.

 

Innét pedig már jóval nehezebb visszafordítani a folyamatot, és normál keretek között tartani a vércukorszintet. Ezért, ha inzulinrezisztenciával küzdesz, akkor is érdemes betartanod a cukorbetegnek szánt étrendet, hiszen ezzel megelőzheted, hogy kialakuljon a 2-es típusú cukorbetegség.

Mit (t)egyen a cukorbeteg?

A cukorbeteg étrend kialakítása során figyelni kell arra, hogy a vérnyomáshoz, a testsúlyhoz és a vércukorszinthez igazodjunk. Habár elsőre ijesztőnek tűnhetnek az olyan kifejezések, mint a glikémiás index, vagy a gyors- és lassú felszívódású szénhidrátok, de ezek egy-kettőre a napi rutin részévé válnak.

 

Arra azonban figyelni kell, hogy ha 1-es típusú cukorbetegség áll fenn, akkor a szakemberek szerint kerülni kell a gyors felszívódású szénhidrátokat.

 

Mit fogyasszanak a cukorbetegek? Milyen diétás étrend javasolt?

Oda kell figyelni a szénhidrát mennyiségére

2-es típusú cukorbetegség esetén csökkenteni kell a szénhidrátbevitelt, ez azonban nem annyira drasztikus, mint elsőre hangzik. Leginkább a klasszikus értelemben vett egészséges étrend mentén kell kialakítani az új étkezési szokásaidat.

 

Mivel a cukorbetegek jelentős százaléka elhízott - hiszen, többek között, ezért is alakulhat ki a cukorbetegség - csökkenteni kell a napi kalóriabevitelt. Hogy mekkora csökkentésről van szó, az persze elég szubjektív, hiszen nagyban függ a cukorbeteg súlyától, egészségi állapotától, és hogy mennyire előrehaladott a betegség.

 

Általánosságban véve törekedni kell arra, hogy a túlsúllyal küzdő férfiak 1400 kalóriát, a nők pedig 1000 kalóriát fogyasszanak maximum naponta.

 

Éppen ezért a szakemberek azt javasolják, hogy a cukorbeteg diéta során 50%-ban szénhidrátot, 30%-ban zsírt, 20%-ban fehérjét érdemes fogyasztani.

 

Természetesen kerülni kell a cukros üdítőket, a mézet, a répacukrot, és alapjában véve a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket. Ezenkívül a finomított lisztet is, így a pékáruk fogyasztása sem javasolt. Kisebb adagban fogyasztható rizs, vagy tészta, burgonya, azonban törekedni kell arra, hogy ezeket mindenképpen minimalizáld.

 

Rizs helyett például jó választás a basmati rizs, megfőzve, majd visszahűtve, amely sokkal kevésbé növeli meg a vércukorszintet; mint ahogyan a barna rizs is.

Legyél tisztában vele, hogy az egyes ételeknek mekkora a glikémiás indexe (GI)

A glikémiás index megmutatja, hogy bizonyos ételek mennyire növelik meg a vércukrodat. Minél magasabb egy élelmiszer glikémiás indexe, annál jobban növeli a vércukorszintet. Érdemes tehát alacsonyabb glikémiás indexszel rendelkező tápanyagokat összeválogatni.

 

Itt azonban érdemes megállni egy pillanatra, ugyanis a GI attól is függ, hogy hogyan készíted el az adott ételt, vagy hogy mivel fogyasztod.

 

Például a krumplipürének magasabb a GI-je, mint egy sima krumplinak. A párolt zöldségek szintén jobban megnövelik a vércukrot, mivel könnyebben emészthetőek a szervezet számára.

 

Ha magas fehérjetartalmú ételt eszel, az csökkenti a felszívódás sebességét, így kevésbé emelkedik tőle a vércukor.

 

A zöldségek közül szinte bármelyik fogyasztható, kivéve a bab, kukorica, szója, a borsó vagy a tök. A húsokat nem kell kiiktatni az étrendből, olyan sovány húsok, mint a hal, a csirke vagy a pulyka bármikor ehetőek.

 

Arról, hogy melyik élelmiszernek mekkora a GI-je, itt tájékozódhatsz bővebben.

 

Mit fogyasszanak a cukorbetegek? Milyen diétás étrend javasolt?

 

Zsírszegény, de rostban gazdag étrend

Fontos a koleszterinszint csökkentése, ezért kerülni kell az olyan zsírokat, mint: 

  • a szalonna
  • a tepertő
  • zsíros tejek
  • tejszín

 

Tojást, illetve májat, és egyéb belsőségeket ugyan mértékkel, de be lehet iktatni az étrendbe. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy ki kell iktatni a zsírokat, hiszen - ahogyan írtuk - napi 30%-ban ebből kell állnia az étrendünknek. 

 

Éppen ezért a “jó zsírok” fogyasztására kell törekedni, például: hal, avokádó, zöld színű zöldségek. Az étolajat szintén le kell cserélni egy egészségesebb alternatívára, például kókuszolajra.

 

A rostban gazdag étrend pozitív hatásairól mi is írtunk korábban, így most csak érintőlegesen említjük meg.

 

Ha a fentiek szerint változtatsz az étrendeden (tehát sokkal több zöldséget, gyümölcsöt zabot eszel), akkor alapvetően több rost jut a szervezetedbe. Ez megkönnyíti az emésztést, rendbe teszi a bélrendszert, és helyreáll az alapanyagcseréd is.

 

Sokan tévesen azt hiszik, hogy a cukorbetegeknek nem szabad gyümölcsöt enniük, a benne található fruktóz (gyümölcscukor) miatt. Habár érdemes odafigyelni, hogy minél kevesebb fruktózt tartalmazzon, azonban sokkal fontosabb az, hogy mekkora a szénhidráttartalma.

Mivel csökkenteni kell a napi szénhidrátmennyiséget, egy magas szénhidráttartalmú banán, vagy szilva fogyasztása például nem javasolt - hiába egészséges, és rostban gazdag.

 

A sporttal azonban növelhető a sejtek inzulinérzékenysége, így mozgás előtt vagy után, mértékkel, bármilyen gyümölcsöt ehetsz.

 

Mit fogyasszanak a cukorbetegek? Milyen diétás étrend javasolt?

A sport elengedhetetlen 

Ahogyan említettük, a hízás jelentősen megnöveli a cukorbetegség kialakulásának esélyét - ezért is vannak többségben a túlsúlyos cukorbetegek.

 

Az inzulinszint normalizálásában pedig ugyanolyan nagy szerepet játszik a sport, mint az étrend. Túlsúlyos cukorbetegek esetében fokozatosan kell bevezetni a sportot a mindennapokba. Először heti ötször néhány perc gyaloglás, séta javasolt (a szabad levegőn), majd fokozatosan lehet növelni napi 30 percre.

 

A normál alkatú, vagy kis mértékben elhízott cukorbetegeknek pedig kezdetben heti három alkalommal ajánlott edzés (futás, úszás vagy egyéb sport). Később ezt a mennyiséget érdemes heti 4-5 alkalomra is növelni. 

 

(Ha nem tudod, hogy melyik sport illik hozzád, érdemes megnézned a tesztünket!)

Cukorbeteg diéta - mintaétrend (2-es típusú cukorbetegek részére)

Reggeli: 20 dkg sovány túróból készült körözött, egy darab tk kenyér

Tízórai: 1 alma

Ebéd: 15 dkg spenótos csirkemell, héjában sült burgonyával, 10 dkg salátával

Uzsonna: fél narancs

Vacsora: körözött, két darab tk kenyér, kevés uborka

 

További cukorbeteg mintaétrendet itt találhatsz

 

Mit fogyasszanak a cukorbetegek? Milyen diétás étrend javasolt?

 

Megjegyzés: Még a szakemberek véleménye is eltérő lehet, hogy napi hányszor kell étkeznie egy cukorbetegnek. Egyes dietetikusok szerint a napi 5-6 étkezés az irányadó, hiszen stabilan kell tartani a vércukorszintet. Más szakértők szerint ezzel a beteg állapota nem javul, hiszen a kiváltó okot nem szünteti meg, így napi három étkezés javasolt.

 

Mielőtt tehát elkezdenéd a saját mintaétrended kialakítását, érdemes dietetikushoz fordulnod. Ugyanis nagyban függ az, hogy milyen mértékű a cukorbetegség, mekkora a testsúlyod, illetve mit mutatnak a tesztek.

 

Amennyiben tetszett a cikk, oszd meg másokkal is! Amennyiben pedig érdekelnek az egészséges étrenddel, diétával kapcsolatos információk, böngéssz a blogunkban. Ebből a cikkből például megtudhatod, hogy vegán étrend mellett hogyan növelheted az izomzatodat.